Mastodynie

Úvod Onemocnění Mastodynie

Mastodynie je bolet nebo pocit napětí v prsou anebo jejich zvýšená citlivost. Mastodynie se projevuje otokem prsu/prsů, tupými až ostrými bolestmi často i s axilární bolestí, až s vyzařováním do lokte. Bolesti jsou v prsu nejčastěji lokalizované do horního kvadrantu. Často se projevuje měkkými bulkami, někdy sekrecí z bradavky. Vyskytuje se hlavně v druhé polovině menstruačního cyklu, hlavně před menstruací. S menstruací pak mastodynie často vymizí. Příčinou mastodynie je vystupňovaná proliferace prsu vlivem hormonu progesteronu, který v druhé polovině menstruačního cyklu podporuje proliferaci.

 

Léčba mastodynie je záležitosti gynekologa. Z nehormonálních přípravků se využívají: fytoterapie, enzymoterapie a homeopatie. Doporučuje se omezení některých druhů potravin jako je káva, čokoláda, oříšky, víno, sýr, avokádo. Tyto potraviny obsahují vysoké množství metylxantinů, tyraminů a katecholaminů.  Kromě toho je důležité omezit příjem tuků a kouření.

 

Možnou alternativní léčbou je užívání indol-3-karbinolu (I3C), ve formě výživového doplňku, který příznivě působí na metabolismus estrogenu a tím přispívá k vyrovnání jeho hladin.

Copyright 2016 - 2019 © INDONAL.eu - pomoc při gynekologických a urologických potížích