Lidský papillomavirus (HPV)

Úvod Onemocnění Lidský papillomavirus (HPV)

HPV infekce patří mezi velmi časté sexuálně přenosné nemoci. Dle statistických údajů během života je lidských papillomavirem infikována přibližně polovina sexuálně aktivních lidí.  Lidské papillomaviry představují skupinu virů.  Je známo více než 100 typů tohoto viru.

 

Přibližně 40 typů viru postihuje pohlavní oblast – přenáší se při pohlavním styku nebo při intimním kontaktu s infikovanou kůži a sliznici vnějších pohlavních orgánů a konečníku.

 

Lidské papillomaviry dělíme na dvě skupiny. Některé z nich nejsou příliš rizikové (HPW low risk), mohou způsobit pouze jednoduché nezhoubné nepravidelnosti a bradavice na kůži a sliznici ženských a mužských pohlavních orgánů. Jiné, označované jako vysoce rizikové (např. virus HPV), mohou způsobit karcinom děložního hrdla, prsu a anogenitální oblasti, u mužů mohou způsobit vznik rakoviny penisu.  Statisticky nejvýznamnější jsou typy 16,18,31 a 45, které jsou příčinou až 80% všech infekcí. Tyto viry se nacházejí u 90% všech karcinomů rakoviny děložního hrdla.  Ve většině případů dochází k spontánnímu zmírnění infekce, ale u 10% žen infekce perzistuje.

 

Vědecké studie zjistily, že viry, které mají sklon přetrvávat  v buňkách krčku dělohy po 25 roku života ženy zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění o více než 100% v porovnání s kontrolní skupinou.  Faktory, které zvyšují riziko vzniku rakoviny krčku dělohy jsou brzký začátek pohlavního života, promiskuita, kouření a oslabení imunitního systému. Muži i ženy můžou být nositeli HPV infekce a to i bez manifestace symptomů a tak můžou opakovaně infikovat svého sexuálního partnera.

 

Výzkumy dokázaly, že I3C ve výrazné míře zabraňuje rozmnožování lidského papillomaviru (HPV). I3C zasahuje do buněčného dělení. Nedávné studie potvrzují zpomalující účinek I3C na růst rakovinových buněk – zabraňuje dělení rakovinových buněk a navozuje apoptózu (smrt rakovinové buňky).

Copyright 2016 - 2019 © INDONAL.eu - pomoc při gynekologických a urologických potížích