Kurkumin účinky a specifikace

Úvod Onemocnění Kurkumin účinky a specifikace

Kurkumin – zdraví z přírody

Kurkumu v našich krajích poznáme hlavně díky kari koření, které se u nás až v takové míře nepoužívá, avšak v krajích jihovýchodní Asie, zvlášť v Indii a Pákistánu, je kurkuma oblíbeným kořením, které tu dennodenně používají.

Vědce zaujal fakt, že v těchto krajinách je výskyt jistých druhů rakoviny a onemocnění nižší, než v jiných oblastech. Dnes již probíhají po celém světě výzkumy týkající se terapeutických účinků kurkumy na lidské tělo.

  

Kurkuma se zpracovává z rostliny zvané Kurkuma dlouhá. Sbírá se hlíza, ze které se dalším zpracováním získává koření kurkuma. Bylo zjištěné, že účinnou složkou v kurkumě je kurkumin, který obsahuje aktivní látku kurkuminoid. Kurkuminoidy mají mnoho pozitivních účinků na tělo. V Indii se používá po staletí v ajurvédě, ale také je známá v tradiční čínské medicíně. Kurkumin je žluté barvivo a je součástí jak potravin, tak i kosmetiky, označovaný jako E100.

 

Kurkumin má celkově velice příznivé účinky na lidské tělo. Má velmi silné antioxidační účinky, čímž zmírňuje oxidační stres a chrání tak před škodlivými vlivy slunečního záření. Jeho antioxidační aktivita je dokonce vyšší než u vitamínu E. Zároveň také zvyšuje bio-dostupnost vitamínů a je účinný proti volným radikálům.

Užívání kurkuminu má blahodárné účinky na trávicí soustavu, podporuje činnost žaludku, žlučníku, jater a dobře působí při zánětu střev. Snižuje tvorbu vředů a podporuje vylučování gastrinu, žluče a pankreatických enzymů.

Prokazatelné výsledky byly dosáhnuté i v případě snižování hladiny zlého cholesterolu, což má za následek prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výzkumem bylo také prokázané, že kurkumin dokáže zablokovat enzym, který je zodpovědný za růst nádorů. V případě rakoviny prostaty, tlustého střeva a kožního melanomu byly dosáhnuté výborné terapeutické výsledky. Šedý zákal je zodpovědný za slepotu až 20 milionů lidí na světě, tři různé studie prokázaly významné protektivní účinky kurkuminu při tomto onemocnění. Jestliže kurkumin má příznivý vliv na buňky v pankreasu, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu, dokáže pravidelné užívání kurkuminu zamezit vzniku diabetu. Mimo jiné podporuje imunitní systém lidského organismu a snižuje krevní tlak.

Kurkumin je známý také v kosmetice. Reguluje funkci mazových žláz, čímž pomáhá při akné a mastné pokožce. Také je výborným pomocníkem při vyhlazování vrásek a proti kruhům pod očima.

Možná se ptáte, jaký je rozdíl v užívání kurkumy a kurkuminu – výživového doplňku. To nejpodstatnější v případě terapeutických účinků jsou kurkuminoidy a jejich koncentrace. Například Kurkumin Komplex forte + piperin obsahuje v jedné kapsli až 95% kurkuminoidů – účinné látky. Tudíž nikdy nedosáhneme terapeutického účinku užíváním klasického koření kurkumy jako v případě užívání například Kurkuminu Komplex – což je vlastně extrakt z kurkumy, který se získává speciální technologií. Důležité je tedy při výběru výživového doplňku koukat na složení, kolik procent kurkuminoidů výživový doplněk obsahuje. 

Copyright 2016 - 2019 © INDONAL.eu - pomoc při gynekologických a urologických potížích